Sayfayı (girişte bir defa olabilir) refresh yaptırmak istiyo

Web sayfalarında sıkça kullanılan javascript dili hakkında konular, hazır scriptler.
Özgür
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Sayfayı (girişte bir defa olabilir) refresh yaptırmak istiyo

Mesaj gönderen Özgür » 05 Mar 2012, 09:46

Sayfayı (girişte bir defa olabilir) refresh yaptırmak istiyorum.

Daha doğrusu chat sayfasında kullanıcı yazdığı zaman karşı tarafın yazılanı görmesi için kullanmak istiyorum, bir scrip veya jquery.

header("Refresh: 60; url=ordulular_rehberi_sektorel_detay_en.php?id=$satir2->id"); // sürekli oluyor kötü
header ("Location:mesajlar.php?oturum_id=$oturum_id&edilgen_id=$edilgen_id"); // (okuyucu) karşı taraf yenilenmiyor

Yardımcı olabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
Gökhan
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Re: Sayfayı (girişte bir defa olabilir) refresh yaptırmak is

Mesaj gönderen Gökhan » 05 Mar 2012, 20:35

Chat mantığında(Bana göre);

Her sayfa, her kullanıcıya bağımsız yükleniyor, belirli aralıklar ile sunucudan bir şekilde bilgi almak için sayfayı yenilemek ya da jquery ile sayfayı yenilemeden sunucudan bilgi almayı denemek gerekir, aksi halde, karşı taraf yeni bir yazı yazmış mı yazmamış mı bilemeyiz. Yani yeni bir yazı var mı yok mu diye belirli aralıklar ile kontrol yapmalıyız. Kendimiz bir şeyler gönderdiğimizde elbette yineleme periyodumuzu beklemeden veri kontrolü yapabiliriz.

Özgür
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesaj gönderen Özgür » 07 Mar 2012, 15:14

bir fonksiyon yazmak gerekiyor anladığım kadarıyla:

Tabloda bir değişiklik var mı (ama uye_idmiz ile ilgili girilmiş bir satır var mı onu kontrol etmemiz gerekecek. Eğer değişiklik varsa sayfayı refresh yaptırmalıyız. Fakat diğer kullanıcıları da etkiler. Dolayısıyla refresh iyi bir çözüm olmaz. Chat sayfasına konuşmaları çeken listeyi tekrar listeletmek mi gerekir.

Fakat henüz fonksiyon yazamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Gökhan
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Mesaj gönderen Gökhan » 07 Mar 2012, 20:27

Eğer anlık mesajlaşma yapılıyor ise mutlaka belirli aralıklar ile sunucudan yazışma verileri alınmalı, bir kullanıcının sayfasının yenilenmesi, diğer kullanıcıları nasıl etkiler, bu kısmı anlamadım?

Basit bir örnek olarak, kullanıcımız phpindir olsun,

yazışma verilerini tutan basit örnek bir tablomuzdan şu sorgu ile belirli aralıklar ile veri çekmeliyiz;

$un = "phpindir"; <-- örneğin login anında bunu yazmış olalım;

select * from chatTablosu where gonderen = '".$un."' or alici = '".$un."' or alici is null

yukarıdaki sorguda gonderen kendisi ya da kendisine gönderilen ya da herkese gönderilen (null ile bunu düşündüm) yazıları alacak bir sorgu örneği yaptım. Tabii ki sorgumuza zaman kriteri de koyabiliriz, örneğin login zamanından sonra gönderilmiş verileri al gibi...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir