PHP cevrimci uyeleri gosterme

PHP ve MySQL ile ilgili yardım taleplerinizi paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Rufat
Üye
Üye

PHP cevrimci uyeleri gosterme

Mesaj gönderen Rufat » 21 Haz 2012, 22:22

arkadaslar php cevrimci uyeleri nasil gosterebilirim?

Kullanıcı avatarı
Gökhan
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

Re: PHP cevrimci uyeleri gosterme

Mesaj gönderen Gökhan » 22 Haz 2012, 08:24

Ben bunu şu şekilde bir mantık ile yapıyorum, online isimli bir tabloda siteye giriş yapan bir üyenin kaydını tutuyorum, time() ile birlikte. Üyeyi yazmadan önce tabloda var mı bakıyorum, eğer var ise sadece time() değerini güncelliyorum. Diğer yandan öncelikle bu tabloda time() değeri örneğin 5 dakikadan eski (300 sn) tüm kayıtları sildiriyorum. Bu işlemi üye girişi var ise her sayfa hareketinde yapıyorum.

Üyeler ile ilgili bir bilgi gösterilecek ise, (örneğin bir yazının altına yazar üye eklenecek ise) ilgili üyenin ismini online tablosunda arıyorum, değer 0 dönerse offline, 1 dönerse online olarak yazıyorum ya da uygun bir imaj ekliyorum. (örneğin 0.gif ve 1.gif) 0.gif kırmızı bir nokta, 1.gif yeşil bir nokta olabilir mesela.

Not olarak : Yeni sistemlerde artık üye sitede hareket etmese de online olduğunu algılamak için AJAX ile online süresinden yaklaşık 1 dakika daha kısa süreler ile onlien işlem scriptini çalıştırıyorum. (Örneğin 5 dakika tutmuş isem online süresini, AJAX ile 4 dakikada bir online scriptini çalıştırıyorum böylece üye sayfada ise, hareket etmese de online kalabiliyor)

Kullanıcı avatarı
Rufat
Üye
Üye

Mesaj gönderen Rufat » 22 Haz 2012, 09:19

sadece uye giris yaptiginda yani giris ==1 olursa yesil, 0 olursa kirmizi yandigini gosterirsem olurmu :idea:
Ornek bir kod gosterebilirmisiniz

Kullanıcı avatarı
Rufat
Üye
Üye

Mesaj gönderen Rufat » 22 Haz 2012, 11:22

Tesekkurler, mantigi anladim :D Size ne kadar tesekkur etsem azdir. Cevrimcileri gostereni yaptim, simdi session ile tumunu gostermeye calisiyorum

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir