Image-Resize (Resim Boyutlandırma)

Açık Kaynak Ücretsiz Hazır PHP Scriptlerini, scriptler hakkında bilgileri, linkleri paylaşabilirsiniz. Kendi scriptlerinizi tanıtabilir, test sayfalarına link verebilirsiniz. İncelediğiniz scriptler hakkında yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Gökhan
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Mesajlar: 390
Kayıt: 11 Şub 2009, 22:57

Image-Resize (Resim Boyutlandırma)

Mesaj gönderen Gökhan » 06 Nis 2011, 09:01

Sayfalarımzıda, resim yükleme ile ilgili bir bölüm olduğunda, örneğin e-ticaret sitesi ürün resmi vb. olabilir, resmi sunucuya yükletirken hep yaşanan boyut sorununu çözen kullanışlı ve son derece basit uygulanabilen bir class uygulaması.

Bu class sayesinde, kullanıcıyı artık resim boyutu konusunda uyarmak zorunda kalmıyorsunuz.(Resminizin x boyutu çok büyük en fazla 1024 px vb.)

exact, portrait, landscape, auto ve crop özellikleri var.

Sıkıştırılmış dosyayı indirdiğinizde, içerisinden iki adet php dosyası çıkacak, resize-class.php class dosyası, index.php ise sadece classın nasıl kullanacağını anlatan bir örnek dosya, bu örnek dosya içerisinde bulunan açıklamaları Türkçe olarak düzenledim, ayrıca aşağıya da açıklamalarını yazayım.

- resize-class.php dosyasını web klasörünüze yükledikten sonra,

Kod: Tümünü seç

include("resize-class.php"); // class dosyasını kullanmak istediğiniz dosya içerisine alıyoruz.

$resizeObj = new resize('sample.jpg'); // sınıf nesnesini oluşturuyoruz, aynı zamanda ilk parametre olarak imaj yolunu veriyoruz.
// siz imajı eğer formdan kullanıcıya yükletmek isterseniz, önce copy() ile bunu kendinizce bir isim ile sunucunuzda bir klasöre kaydedip yolu sonra geçirebilirsiniz.

$resizeObj -> resizeImage(200, 100, 'landscape'); // burada imajı istediğimiz boyuta ve istediğmiz özellik ile çekiyoruz, ben örnekte landscape kullandım
// tüm özelliklerin ne işe yaradığını aşağıda anlatacağım.

$resizeObj -> saveImage('sample-resized.jpg', 100); // son olarak da imajımızı yeni ismi ile kaydediyoruz.
// siz yine burada kendinizce bir isim ve klasör belirleyebilirsiniz.
Özelliklerin açıklaması.

exact -> imajı belirtilen ölçülere, deforme ederek getiriyor, verilen ölçüler orantılı ise doğal olarak deforme olmuyor
portrait -> verilen ölçülerden ikincisini yükseklik kabul edip, genişliği orantılı olarak küçültüyor, böylece imaj deforme olmuyor
landscape -> verilen ölçülerden ilkini genişlik kabul edip, yüksekliği orantılı olarak küçültüyor, böylece imaj deforme olmuyor
auto -> yatay olan imajı, yatay, dikey olanimajı, dikey olarak küçültüyor
crop -> imajı verilen ölçülere croplayarak(keserek) getiriyor. Böylece imaj deforme olmuyor ancak belirli yerlerinden kesilebiliyor.
image-resize.rar

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir